Beton; kum, çakıl, su ve çimentonun uygun bir oranda birleştirilerek elde edilen sert, dayanıklı bir maddedir. Betonu inşaat sektöründe kullanmaktayız. Beton pompası ise; inşaat sektöründe yüksek olan binalara sıvı betonu pompalamaya yarayan araçtır. Kullanımı gün geçtikçe artmaktadır ve en çok Türk inşaat sektöründe kullanılmaktadır.

Beton Pompası Çeşitleri
Hemen hemen her alet gibi beton pompalarımızın da çeşitleri bulunmaktadır. Beton pompası çeşitleri; mobil(hareketli), sabit, transmikserli, püskürtmeli ve tünel tipidir. Bunların yanı sıra kamyonlara monte edilen türlerimiz de bulunmaktadır. Bu monteli olan pompaları daha çok tercih etmekteyiz. Sabit beton pompası; kullanılacak olan sahada kurulur ve iş bitene kadar orada kalır. Daha çok tehlikeli ve yüksek alanlarda tercih ederiz. Bu pompa uzun süreli işlerimiz için uygundur. Güvenli bir sistemdir. Mobil beton pompasını fabrika ve bina inşaatlarında kullanmaktayız. Bununla 60-65 metre yukarıya erişim sağlayabiliriz. Bu pompa kamyona monteli şekilde bulunmaktadır. Karmaşık yapısına rağmen sessiz, çok amaçlı kullanımı olan bir pompadır.

Beton Pompalarının Verimli Kullanımı
Beton pompalarımızın verimli kullanımı için bazı kurallar mevcuttur. Öncelikle dikkat edilmesi gereken betonumuzun tane büyüklüğüdür. Betonumuzun tane büyüklüğü 32 mm’den fazla olmamalıdır. Aksi takdirde yükseğe taşınırken sistemi zorlayarak aşınmasına ve bozulmalara sebep olabilir.  İkinci kural ise pompalama işlemi bittikten sonra beton pompası basınçlı su ile temizlenmelidir. Son kuralımız ise beton pompasının periyodik bakımı zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır.