İnşaat sektörü son derece kapsamlı olan bir sektör ve bu sektörde de çok fazla parametre bulunuyor. İşte bu parametrelerden bir tanesi de beton santralleri. Günümüzde zamana karşı yarışan insanoğlunun en önemli icatlarından bir tanesi ve hazır beton üretimine katkı sunan bir tesisat sistemi. Bu nokta da böylesi ürüne gereksinim duyanlar beton santrali işleyişi hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor.

Bilinmesi Gereken Noktalar 
Beton santrali işleyişi özünde son derece basit. Bu tesiste beton üretimi için gerekli olan kum, agrega, çimento ve diğer katkı maddelerini bir araya getirerek karıştırıyorlar. Böylece de inşaatların olmazsa olmazı olan beton çok kısa sürede üretiliyor ve akabinde yapılacak olan binaya dökülüyor. Dolumlar transmikserler ile gerçekleştirilmiş oluyor ve çok kısa sürede gökdelenler yapılmış oluyor.
Beton santrallerinin ana bileşenlerine türü ne olursa olsun baktığımızda agrega bandı, bazı türlerinde otomasyon sistemi, mikser besleme bandı, agrega kovası, çimento siloları, agrega bunkeri, agrega tartı bandı ve çimento helezon çıkıyor ki her birinin de birbiri ile bağlantılı olan sistemin işleyişi için olmazsa olmaz görevleri oluyor.