Hazır beton üretildikten kısa bir süre içinde tüketilmek zorundadır. Bu süre yaklaşık olarak iki saattir. Aksi takdirde ürün özelliğini kaybeder ve kullanılmaz hale gelir. Hazır betonun özelliğini kaybetmeden kullanılacağı yere taşınmasını sağlayan kamyon benzeri araca transmikser deriz. Betonu homojen bir şekilde karıştırmaya yarar. Kamyon şasisi üzerine monte edilmiştir. Bu ürün hazır betonun inşaatlarda kullanılması ile bir Amerikalı tarafından tasarlanarak, geliştirilmiştir. Ürüne, ilk halinden bugünkü haline gelene kadar çeşitli özellikler eklenmiştir. En önemli işlevleri taşıma, mikserleme, boşaltmadır.

Transmikser Kullanımı
Transmikserlerimiz karmaşık yapıdaki ürünlerimizdir. Bu nedenle kullanımı için belirli bir eğitimden geçmek zorundayız. Kullanıcı aracın bakımını iyi bir şekilde öğrenmelidir ve bu aracı kullanırken kesinlikle trafik kurallarına uymalıdır.
Ülkeden ülkeye aracın beton dökülen kısmı değişiklik göstermektedir. Örneğin; Türkiye de aracın arka kısmından, Amerika da ise şoför kısmının üstünde yer alan bölümden malzeme boşaltılmaktadır. Ön kısımdan boşaltma işlemi yapılırken şoförümüzün yerinden kalkması gerekli değildir. Kullanılan bu araçların çoğunda hazır beton aracın arka kısmından dökülmektedir. Bu aşamada hazır betonun dökülmesini önlemek amacı ile ekolojik kapak bulunmaktadır.

Transmikser Çeşitleri
Transmikserler 4,6 ve 8 metreküp kapasitelerinde olabilirler. Transmikser üzerinde bulunan eşyaya göre değişiklik göstermektedir. Örneğin üzerinde beton pompası bulunanı vardır. Türkiye de bu beton pompalı transmikserlerden çok fazla bulunmamaktadır. Bunun haricinde konveyörlü transmikser de bulunmaktadır ve bu ürün birçok beton dökümünde kullanılabilmektedir.