Hazır Beton Tesisi
Bizden Haberler 2022-12-30

Hazır Beton Tesisi

Hazır beton tesisi kurmak isteyen girişimciler hazır beton tesisi yatırımı yapabilmektedirler. Türkiye’nin her yerinde yükselen inşaatlarda da artık hazır betonlar kullanılmaktadır.  Metreküp fiyatı cinsine göre 90 ve 134 TL arasında değişmektedir.  Hazır beton 1999 yılında kurulmuştur.  Yüksek katlı sitelerden apartmanlara, barajlardan metro tünellerine kadar en küçüğünden en büyüğüne bütün binaların yapımında hazır beton kullanılmaktadır. 2014’un ekim ayında sektörün hazır beton üretimi bir önceki yıla göre yüzde 6,3 oranında artış göstermiştir. 2014 yılında üretim 200 milyon m3 geçmiştir.

Hazır beton santrali çeşitleri

Türkiye’de hazır beton tesisleri genellikle Sabit, Mobil ve Kompakt olmak üzere 3 çeşittir. Hazır beton santrali sabit hazır beton santrali, özellikle aynı konumda minimum 3 yıl kalacak olan işletmeler için önerilmektedir. Bu tesislerde sıfır ortalama olarak saatlik 30 ile 120 metreküp beton üretimi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca sabit beton santrallerinde de farklı türlerden beton çeşitleri için de ek kurulumlarla daha kolay yapılabilmektedir.

Mobil Hazır Beton Santrali çeşidi

7 ay ile 2 yıl arasında hizmet vermesiyle planlanan işletmelere önerilmektedirler. Bu tür işletmeleri kurmak için daha az sermayeye gerektiğinden daha kapsamlı çalışmalarda yapılmasına gerek yoktur. Hazır beton santrali kısa vadede ise beton ihtiyaçlarının bulunacak olan bölgelere ve içinde mobil beton santralleri daha mantıklıdır. Ayrıca yurt dışındaki projelerde de için de genellikle mobil beton tesislerinin tercih edilmiştir.